Naar de inhoud

Medicijnen

Fenylefrine Unimedic 10 mg/ml, concentraat voor oplossing voor injectie/infusie

Fenylefrine Unimedic 10 mg/ml, concentraat voor oplossing voor injectie/infusie
Inhoud
  1. Wat is het en waarvoor wordt het gebruikt?
  2. Wat moet u weten voordat u het gebruikt?
  3. Hoe wordt het gebruikt?
  4. Wat zijn mogelijke bijwerkingen?
  5. Hoe moet het worden bewaard?
  6. Verdere informatie

In het kort

Dit geneesmiddel behoort tot de adrenerge of dopaminerge stoffen. Fenylefrine Unimedic wordt gebruikt om lage bloeddruk te behandelen die op kan treden bij verschillende typen van anesthesie (verdoving, narcose).

Werkzame stof(fen)
Fenylefrine, Phenylephrinhydrochlorid
Vergunninghouder
Unimedic Pharma AB Rasundavägen 12
ATC-code
C01CA06

Deze samenvatting vervangt de bijsluiter of medisch advies niet.

Advertentie

Patiëntenbijsluiter

Waarvoor wordt Fenylefrine Unimedic 10 mg/ml, concentraat voor oplossing voor injectie/infusie gebruikt?

Dit geneesmiddel behoort tot de adrenerge of dopaminerge stoffen. Fenylefrine Unimedic wordt gebruikt om lage bloeddruk te behandelen die op kan treden bij verschillende typen van anesthesie (verdoving, narcose).

Advertentie

Wat moet u weten voordat u Fenylefrine Unimedic 10 mg/ml, concentraat voor oplossing voor injectie/infusie gebruikt?

Wanneer mag u dit middel niet gebruiken?

  • Als u allergisch bent voor een van de stoffen in dit geneesmiddel. Deze stoffen kunt u vinden in rubriek 6.
  • Als u lijdt aan hypertensie (verhoogde bloeddruk)
  • Als u lijdt aan perifere vasculaire afwijkingen (slechte bloedcirculatie)
  • Als u niet-selectieve monoamine oxidase remmers (MAO) gebruikt (of als u hiermee minder dan 2 weken geleden gestopt bent), voor de behandeling van depressie (iproniazide, nialamide)
  • Als u lijdt aan een ernstige overactieve schildklier (hyperthyroïdisme)

Wanneer moet u extra voorzichtig zijn met dit middel?

Neem contact op met uw arts, apotheker of verpleegkundige voordat u dit middel gebruikt:

  • Als u op leeftijd bent
  • Als u een overactieve schildklier heeft
  • Als u lijdt aan hartproblemen zoals een trage hartslag, (gedeeltelijke) hartblokkade (bepaalde stoornis in de prikkelgeleiding van het hart), hartspier afwijkingen, slechte bloedcirculatie in het hart, ernstige beperkte lichaamsbloedcirculatie, hartritme stoornissen, tachycardie (hoge hartslag), bradycardie (trage hartslag), angina pectoris (beklemmend, drukkend, pijnlijk gevoel op de borst).
  • Als u lijdt aan slecht bloedcirculatie in de hersenen.
  • Als u lijdt aan atherosclerose (verharding en verdikking van de bloedvaten)
  • Als u lijdt aan diabetes mellitus
  • Als u behandeld wordt met oxytocine omdat dit het effect op de bloedvaten kan versterken en het erg hoge bloeddruk kan veroorzaken en een beroerte onmiddellijk na de geboorte van het kind.
  • Als u lijdt aan arteriële hypertensie
  • Als u lijdt aan het gesloten-hoekglaucoom (verhoogde oogdruk)

Bij patiënten met ernstige hartafwijkingen kan dit middel de hartafwijking verslechteren als gevolg van de bloedvat vernauwing.

De bloeddruk in uw bloedvaten zal tijdens de behandeling gemonitord worden. Als u een hartafwijking heeft, zal er extra monitoring op de vitale functies worden uitgevoerd.

Kinderen

Dit geneesmiddel wordt niet aanbevolen voor gebruik bij kinderen op basis van onvoldoende gegevens op gebied van werkzaamheid, veiligheid en aanbevolen doseringen.

Gebruikt u nog andere geneesmiddelen?

Neemt u naast Fenylefrine Unimedic nog andere geneesmiddelen in, heeft u dat kort geleden gedaan of bestaat de mogelijkheid dat u in de nabije toekomst andere geneesmiddelen gaat gebruiken? Vertel dat dan uw arts of apotheker.

Gebruik geen Fenylefrine Unimedic met: - iproniazide, nialamide (tegen depressie)

De volgende geneesmiddelen kunnen bij gelijktijdig gebruik van invloed zijn of beïnvloed worden :

  • dihydroergotamine, ergotamine, methylergometrine, methysergide (tegen migraine).
  • linezolid (als antibioticum).
  • bromocriptine, cabergoline, lisuride, pergolide (tegen de ziekte van Parkinson)
  • desipramine, imipramine, nortriptyline, moclobemide, toloxatone, minalcipram, venlafaxine (tegen depressie)
  • verdovingsmiddelen die worden ingeademd (desfluraan, enfluraan, halothaan, isofluraan, methoxyfluraan, sevofluraan)
  • geneesmiddelen tegen hoge bloeddruk (guanethidine)
  • geneesmiddelen tegen hartfalen en bepaalde onregelmatige hartritmes (cardiale glycosiden)
  • geneesmiddelen tegen abnormale hartritmes (quinidine)
  • geneesmiddelen die gebruikt worden tijdens de bevalling (oxytocine)

Zwangerschap, borstvoeding en vruchtbaarheid

Bent u zwanger, denkt u zwanger te zijn, wilt u zwanger worden of geeft u borstvoeding? Neem dan contact op met uw arts of apotheker voordat u dit geneesmiddel gebruikt.

Zwangerschap

Dit geneesmiddel dient niet gebruikt te worden tijdens de zwangerschap tenzij absoluut noodzakelijk.

Borstvoeding

Dit geneesmiddel dient niet gebruikt te worden tijdens borstvoeding tenzij absoluut noodzakelijk. Echter, na eenmalige toediening tijdens de bevalling, is borstvoeding mogelijk.

Rijvaardigheid en het gebruik van machines

Niet van toepassing

Fenylefrine Unimedic bevat natrium

Elke 2 ml ampul (met 1 ml oplossing) bevat 0,2 mmol ( 3,7 mg) natrium. Dit betekent dat het minder dan 1 mmol natrium (23 mg) bevat, dat wil zeggen dat het in wezen ‘natriumvrij’ is.

Hoe wordt Fenylefrine Unimedic 10 mg/ml, concentraat voor oplossing voor injectie/infusie gebruikt?

De toediening dient alleen te worden toegediend door een arts of verpleegkundige met een passende training en relevante ervaring.

Gebruik bij volwassenen

Uw arts of verpleegkundige zal dit middel toedienen in een ader (intraveneus). Uw arts zal bepalen wat de juiste dosis voor u is en wanneer en hoe deze toegediend moet worden.

Gebruik bij patiënten met beschadigde nierfunctie

Lagere doseringen van dit middel kunnen nodig zijn bij patiënten met een beschadigde nierfunctie.

Gebruik bij patiënten met een beschadigde leverfunctie

Hogere doseringen van fenylefrine kunnen nodig zijn bij patiënten met levercirrose (ernstige leverziekte).

Gebruik bij oudere mensen

Behandeling van oudere mensen dient met voorzichtigheid uitgevoerd te worden.

Gebruik bij kinderen

Het gebruik bij kinderen wordt niet aanbevolen in verband met onvoldoende gegevens over werkzaamheid, veiligheid en dosering.

Heeft u te veel van dit middel gebruikt?

Tekenen die aangeven dat u te veel van dit middel heeft gebruikt is een snellere hartslag en onregelmatige hartslag, hoofdpijn, misselijkheid, braken, paranoïde psychose (ernstige geestesziekte), hallucinaties (waarnemingen van dingen die er niet zijn) en hypertensie (hoofdpijn, kortademigheid, vermoeidheid).

Het is onwaarschijnlijk dat dit gebeurt aangezien u dit geneesmiddel in het ziekenhuis krijgt.

Advertentie

Wat zijn de bijwerkingen van Fenylefrine Unimedic 10 mg/ml, concentraat voor oplossing voor injectie/infusie?

Zoals elk geneesmiddel kan ook dit geneesmiddel bijwerkingen hebben, al krijgt niet iedereen daarmee te maken.

De volgende bijwerkingen zijn gemeld met frequentie onbekend:

Sommige bijwerkingen zijn ernstig. Vertel het uw arts direct als u een van de volgende bijwerkingen krijgt:

  • Pijn op de borst of pijn als gevolg van angina pectoris
  • Onregelmatige hartslag
  • Het hart voelt bonken in uw borst
  • Bloeding in de hersenen (spraakprobleem, duizeligheid, verlamming aan een kant van het lichaam)
  • Psychose (ernstige geestesziekte waarbij de controle over het eigen denken, gedrag en handelen gestoord is; ook is het contact met de werkelijkheid gestoord)

Andere bijwerkingen die kunnen optreden (frequenties onbekend):

  • Overgevoeligheidsreactie (allergie)
  • Excessieve verwijding van de pupillen
  • Verhoogde oogdruk (verergering van glaucoom)
  • Prikkelbaarheid (verhoogde gevoeligheid van een orgaan of lichaamsdeel)
  • Opgewonden zijn (rusteloos)
  • Angstig zijn
  • Verwarring
  • Hoofdpijn
  • Nerveus zijn
  • Slapeloosheid (moeilijkheden bij in slaap komen of doorslapen)
  • Trillen (beven)
  • Warm worden van de huid
  • Kriebelen van de huid
  • Jeuk of tinteling van de huid (paraesthesia)
  • Snelle of trage hartslag
  • Hoge bloeddruk (hoofdpijn, kortademigheid, vermoeidheid)
  • Moeite met ademhalen
  • Vocht in de longen
  • Misselijkheid
  • Braken
  • Zweten
  • Bleek worden van de huid
  • Kippenvel
  • Weefsel schade op de injectieplaats
  • Spierzwakte
  • Moeite met plassen of niet meer kunnen plassen

Het melden van bijwerkingen

Krijgt u last van bijwerkingen, neem dan contact op met uw arts, apotheker of verpleegkundige. Dit geldt ook voor mogelijke bijwerkingen die niet in deze bijsluiter staan. U kunt bijwerkingen ook rechtstreeks melden via het Nederlands Bijwerkingen Centrum Lareb (Website: www.lareb.nl). Door bijwerkingen te melden, kunt u ons helpen meer informatie te verkrijgen over de veiligheid van dit geneesmiddel.

Hoe bewaart u Fenylefrine Unimedic 10 mg/ml, concentraat voor oplossing voor injectie/infusie?

De ampullen in de buitenverpakking bewaren ter bescherming tegen licht.

Bewaarcondities na verdunning

Chemische en fysische stabiliteit is aangetoond gedurende 7 dagen bij kamertemperatuur (20-25°C). Vanuit microbiologisch oogpunt, dient het product onmiddellijk gebruikt te worden. Als dit niet onmiddellijk gebruikt wordt, zijn de bewaartijden en de –condities voor gebruik de verantwoordelijkheid van de gebruiker en zouden die gewoonlijk niet langer dan 24 uur bij 2-8 °C zijn, behalve als de verdunning plaats gevonden heeft onder gecontroleerde en gevalideerde aseptische omstandigheden.

Buiten het zicht en bereik van kinderen houden.

Gebruik dit geneesmiddel niet meer na de uiterste houdbaarheidsdatum. Die is te vinden op het etiket van de doos na EXP. Daar staat een maand en een jaar. De laatste dag van die maand is de uiterste houdbaarheidsdatum.

Spoel geneesmiddelen niet door de gootsteen of de WC en gooi ze niet in de vuilnisbak. Vraag uw apotheker wat u met geneesmiddelen moet doen die u niet meer gebruikt. Ze worden dan op een verantwoorde manier vernietigd en komen niet in het milieu terecht.

Meer informatie over Fenylefrine Unimedic 10 mg/ml, concentraat voor oplossing voor injectie/infusie

Welke stoffen zitten er in dit middel?

  • De werkzame stof in dit middel is fenylefrine. Fenylefrine Unimedic bevat fenylefrinehydrochloride equivalent met 10 mg/ml fenylefrine.
  • De andere stoffen in dit middel zijn natriumchloride, natriumcitraat, citroenzuur, water voor injectie en zoutzuur en natriumhydroxide voor pH aanpassing.

Hoe ziet Fenylefrine Unimedic eruit en hoeveel zit er in een verpakking?

Heldere en kleurloze oplossing

Fenylefrine Unimedic 10 mg/ml, concentraat voor oplossing voor injectie/infusie, is beschikbaar in ampullen van 2 ml (met 1 ml oplossing).

De ampullen zijn verpakt in plastic schaaltjes en daarna in dozen van 5, 10, 20, 50 en 100 ampullen.

Niet alle genoemde verpakkingsgrootten worden in de handel gebracht.

Houder van de vergunning voor het in de handel brengen

Unimedic Pharma AB

Råsundavägen 12

SE-169 67 Solna

Zweden

Fabrikant

Unimedic AB

Storjordenvägen 2

SE-864 31 Matfors

Zweden

In het register ingeschreven onder RVG 119736

Dit geneesmiddel is geregistreerd in de lidstaten van de EEA onder de volgende namen:

Fenylefrin Unimedic SE, DK, F, NO
Fenylefrine Unimedic NL
Phenylephrine Unimedic BE, F
Phenylephrine UK

Deze bijsluiter is voor het laatst goedgekeurd in april 2024.

______________________________________________________________________________

De volgende informatie is alleen bestemd voor beroepsbeoefenaren in de gezondheidszorg

Oplossing met hoge concentratie die verdund moet worden voor toediening.

Reconstitutie/verdunning:

Fenylefrine Unimedic 10 mg/ml zal toegediend worden als injectie of infusie na verdunning met natriumchloride 9 mg/ml (of glucose 50 mg/ml).

  • Verdunning tot een concentratie van 100 microgram/ml: 1 ml van de 10 mg/ml oplossing wordt opgelost in 100 ml natriumchloride 9 mg/ml (of glucose 50 mg/ml).
  • Verdunning tot een concentratie van 50 microgram/ml: 1 ml van de 10 mg/ml oplossing wordt opgelost in 200 ml natriumchloride 9 mg/ml (of glucose 50 mg/ml).

Andere concentraties kunnen ook voorkomen.

Redactionele principes

Alle informatie is afkomstig van gecontroleerde bronnen (erkende instellingen, specialisten, studies van gerenommeerde universiteiten). Wij hechten veel waarde aan de kwalificatie van de auteurs en de wetenschappelijke onderbouwing van de informatie.

Uit ons magazine